Sok z malin bez sokownika

Często pytacie jak zrobić sok z malin bez sokownika. Szczerze powiem, że zawsze był sokownik w naszym domu rodzinnym, bo zarówno babcia jak i mama robiły dla Nas małych dzieci, pyszne soczki i przetwory. Jak już "zamieszkałam sama", pierwsze co zrobiłam kupiłam w lecie sokownik, bo bez soków w naszym domu chyba by się nie obeszło. 

Tak testując to i owo, dopracowałam sok z malinek bez sokownika. Myślę, że to ułatwi Wam pracę i skusicie się zrobić parę słoiczków. 
Osobiście wolę sokownik, ale jak Ktoś go nie ma to wcale nie musi rezygnować z soków. Owoce w ten sposób też puszczą sok, który będzie równie pyszny i smaczny. 

Składniki:
- 3 kg malin 
- 1,5 kg cukru
- sok z limonki lub cytryny
- 400 ml wody 


Przepis:
Maliny szybko przepłukać pod bieżącą wodą. Do dużego garnka wsypać maliny, podlać wodą, wycisnąć sok z cytryny czy limonki i dać ok. 4 łyżek cukru. Całość postawić na małym ogniu. Od zagotowania, gotować ok. 10-15 min. Wyłączyć i odstawić do ostudzenie na około 2-3 godz. (czasami gotuję wieczór i zostawiam na noc). Po tym czasie owoce odcedzić na sicie. Do powstałego soku dodać resztę cukru i ponownie zagotować. Ewentualnie, można dodać mniej lub więcej cukru (zależy jaki sok chcemy uzyskać). Przelewać do wyparzonych słoiczków. Zakręcić i odstawić do góry dnem. Wynieść w chłodne miejsce. 

Smacznego. 
źródło: własne  

3 komentarze:

  1. Sok malinowy był w moim domu od zawsze.I niestety,ale kojarzy mi się z przeziębieniem,bo mimo że ma dobroczynny wpływ na organizm,piliśmy go głównie podczas katarów itp :( Ale smak ma wyjątkowy,gdy maliny mamy z dobrego źródła:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę wypróbować, na ogrodzie mam dużo malin :)
    http://kulinarnyswiatrenaty.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń