Ciasto drożdżowe z morelami i porzeczkami

Jesteśmy teraz na wakacjach, ale znalazłam chwilkę, żeby napisać wpis na ciasto drożdżowe, które zabraliśmy ze sobą na drogę. Nie jechaliśmy długo, lecz tylko parę godzin, ale ciasto zjedliśmy zarówno w drodze jak i już na miejscu. Pyszne, ciasto z owocami, wspomnienie dzieciństwa, kiedy to zawsze w domu u babci pachniało własnie takim drożdżowym ciastem ;) Do tego przepisu wykorzystałam maszynę do wypieku chleba, żeby przygotowała ciasto a ja w międzyczasie robiłam wiele innych rzeczy do zjedzenia na podróż.


Składniki:
- 200 ml ciepłego mleka
- 70 g wody 
- 1 jajko
- 80 g masła - roztopionego
- 6 łyżki cukru
- 450 g mąki pszennej
- 30 g świeżych drożdży
- 1/2 kg moreli
- 1/2 kg czerwonych porzeczek


Kruszonka:
- 60 g mąki
- 35 g cukru
- 35 g masła


Przepis:
Do miski wypiekacza wlać mleko, wodę, masło, jajko. Dodać mąkę, cukier i drożdże. Ustawić program na wyrabianie ciasta "dough". Można wyrobić ciasto też w tradycyjny sposób, najpierw zrobić zaczyn a potem dodać resztę składników, dobrze wyrobić i zostawić do wyrośnięcia. Morele przekroić na ćwiartki, wypestkować. Porzeczki umyć. Składniki na kruszonkę rozetrzeć. Piekarnik nagrzać do 190 st. Blachę do pieczenia wysmarować margaryną i posypać bułką tartą. Wyrośnięte ciasto wyłożyć na blachę, ułożyć na nim morele (lekko dociskając), posypać porzeczkami. Na górze rozkruszyć kruszonkę. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec ok. 40-50 min. (sprawdzić patyczkiem czy jest dobre). Po wystudzeniu posypać całość cukrem pudrem.

Smacznego.
źródło: własne

Akcja :
Trele MoreleKwaśnie, no właśnie



8 komentarze:

Smoothie z musem truskawkowym i bananem

Taki smoothie zabraliśmy któregoś poranka do pracy. Była to dawka energii na cały dzień. Rano tylko szybko zmiksowałam składniki, przelałam do butelek i gotowe. Wykorzystałam do tego mus truskawkowy  który robiłam do słoików  na zimę, zostało troszkę więc dołożyłam banan i jogurt i zrobione.


Składniki:
- 4 łyżki musu truskawkowego 
- 1 kubek jogurtu naturalnego
- 1 banan


Przepis:
Do misy blendera wrzucić pokrojonego w plastry banana. Dodać mus truskawkowy i jogurt. Zmiksować na gładko. Przelać do butelek. Zabrać ze sobą do pracy ;)

Smacznego.
źródło: własne

Akcja.

Dla ochłody

3 komentarze:

Jagody w cukrze na zimę

U nas przetworów cd ;) Powstają te tradycyjne, co są co roku, ale dużo też wymyślam, szukam, podpatruję. W tym roku będzie spiżarnia bardziej zapełniona niż w zeszłym.
Jagody też zamroziłam, żeby móc cieszyć się w zimie małymi "kuleczkami", a resztę zasypałam cukrem, będą  idealne do deserów, gofrów, ciast czy nawet herbaty. 


Składniki:
- 2 litry jagód
- cukier

Przepis.
Jagody umyć. Słoiki umyć, wyparzyć. Do czystych słoików wsypać jagody ( do samej góry), wsypać ok. 5-6 łyżek cukru. Słoiki zakręcić i pasteryzować ok. 25 min.


Smacznego.
źródło: własne

Akcja:

Jagodowo Nam edycja 5!

Kwaśnie, no właśnie

4 komentarze:

Wieprzowina duszona w winie z warzywami, podawana z ryżem

Ten obiad to tylko już wspomnienie, tak smakował, że szybko zniknął z talerzy. Wrzucamy wszystko do jednego garnka - woka i możemy spokojnie pić kawę, a obiad sam się będzie robił.


Składniki:
- 0,5 kg wieprzowiny - pokrojonej w kostkę (jak na gulasz)
- 3 małe marchewki
- 2 małe cebule
- 1 cukinia
- 1 czerwona papryka
- pół butelki białego wytrawnego wina
- sól i pieprz do smaku
- natka pietruszki
- ryż


Przepis:
Cebulę pokroić w kostkę, zeszklić na łyżce oliwy. Dodać mięso, smażyć aż się zrumieni. Podlać szklanką wody (lub więcej). Dusić ok. 30 min. Po tym czasie wlać wino i dusić kolejne 30 min. (w razie potrzeby dolać wody). Mięso musi być miękkie. Na sam koniec dodać pokrojoną w plasterki marchewkę i cukinię oraz paprykę. Doprawić solą i pieprzem. Posypać świeżą natką pietruszki. Całość podawać z ugotowanym ryżem. 


Smacznego.
źródło: własne

2 komentarze:

Domowa sałatka Cezar

To jedna z ulubionych sałatek mojego męża. Połączenie świeżych warzyw, kurczaka i sosu czosnkowego... do tego ciepła bagietka i taką kolację możemy jeść codziennie. Idealna na letnie spotkania, wakacje, weekendy. 


Składniki:
- 3 pojedyncze piersi z kurczaka
- sałatka lodowa 
- 3 pomidory 
- 1 ogórek 
- 2 małe czerwone cebule 
- mała kostka sera żółtego 
- przyprawa kebab - gyros
- jogurt naturalny 
- 3 ząbki czosnku 
- sól, pieprz, przyprawa do sałatek (niekoniecznie) 

Przepis:
Pierś z kurczaka oczyścić i pokroić w małą kostkę. Doprawić przyprawą kebeb - gyros i smażyć na odrobinie oliwy. Ostudzić. Do szklanek miski "poszarpać" drobno sałatę lodową. Podać pokrojone w kostkę pomidory, ogórek i cebulę (pokrojoną w piórka). Na górę wsypać kawałki kurczaka. Zetrzeć ser żółty na drobnych lub średnich oczkach. W osobnej miseczce wymieszać jogurt naturalny z przyprawami, dodać przetarty przez praskę czosnek. Sałatkę polać sosem tuż przed podaniem. Podawać z ciepłą bagietką, grzankami lub tostami. 


Smacznego.
źródło: własne

2 komentarze:

Chleb prosto z pieca

Taki tytuł nosi przepis na chleb z książki "Ekonomia - Gastronomia" Allegra McEvedy i Paul Merrett. Przepis faktycznie prosty, a chlebek pyszny. Pieczemy go co parę dni. Wpis miał powstać już dawno temu lecz teraz na etapie są przetwory, które chcę zrobić przed wyjazdem na wakacje i troszkę brakuje czasu. Ale spokojnie wszystko nadrobimy. Z podanych składników wychodzą 3 bochenki, ja uformowała 2, ale to już od Was zależy jakie chcecie. 



Składniki:
- 1 kg mąki chlebowej
- 550 ml wody 
- 20 g świeżych drożdży 
- miska z posoloną wodą 
- garść mąki do posypania 
- 15 g soli 


Przepis:
W dużej misce wymieszać mąkę, wodę, drożdże i sól. Uformować kulę i przełożyć na oprószony mąką blat lub stolnicę. Wyrabiać ciasto energicznie przez ok. 10 min. Przełożyć do szklanej miski, przykryć wilgotną ściereczką i odstawić na ok. godzinę (czas rośnięcia zależy od temp., ciasto ma podwoić swoją objętość). Po tym czasie ciasto ponownie wyrobić - uderzyć parę razy pięścią, w ten sposób ujdzie z niego trochę powietrza. Wyrobione ciasto podzielić na 2 lub 3 części. Z każdej uformować bochenek, ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub skropionej oliwą i oprószoną mąką. Chleby posmarować posoloną wodą, oprószyć mąką i ostrym nożem zrobić nacięcia. Ponownie zostawić do wyrośnięcia - tutaj wystarczy tylko kwadrans. Piekarnik nagrzać do temp. 240 st. ( z termoobiegiem do 220 st. ). Wstawić chleby do piekarnika i piec 8 min. po tym czasie otworzyć drzwiczki piekarnika (żeby wypuścić żar), zmniejszyć temp. do 190 st. i piec ok. 30 min. Upieczone chleby wystudzić na kratce, lecz najlepiej smakują jeszcze ciepłe z samym masełkiem. ;) Polecam 

Smacznego. 
źródło: "Ekonomia - Gastronomia" Allegra McEvedy i Paul Merrett


1 komentarze:

Dżem truskawkowy

Taki zwyczajny a jaki pyszny... Truskawki, cukier i cierpliwość podczas gotowania daje efekt w postaci pysznego dżemu. Bez sztucznych konserwantów, bez cukru żelującego, do którego po prostu nie jestem przekonana. Wyszły 3 małe słoiczki, ale jestem zadowolona, bo wiem co w tych słoiczkach jest ;)


Składniki:
- 1 kg truskawek
- 400 g cukru


Przepis. 
Truskawki obieramy z szypułek, myjemy. Przekrawamy na pół. Do garnka wlewamy 2 łyżki wody, wrzucamy truskawki i cukier. Gotujemy na małym ogniu przez ok. 3 godziny, aż woda odparuje, a dżem zrobi się gęsty. Polecam gotować przez 2-3 dni, np. po 1 godz. Po otrzymaniu odpowiedniej konsystencji dżemu, przekładamy go do czystych, wyparzonych słoików. Zakręcamy i odstawiamy do góry dnem. Już ich nie pasteryzuję.

Smacznego.
źródło: własne


wpis dodaję do akcji:

1 komentarze:

Syrop truskawkowy

Choć sezon na truskawki już raczej się kończy, zdążyłam jeszcze zrobić syrop truskawkowy. I już żałuję, że tak mało go mam, bo w naszym domu schodzi bardzo szybko. Ale nadrobimy to w przyszłym roku. W tym, będzie jeszcze syrop porzeczkowy, sok z czarnej porzeczki i zobaczymy co jeszcze uda się upolować.


Składniki:
- 500 ml wody
- 1,5 kg truskawek już umytych i obranych z szypułek
- 1 kg cukru


Przepis:
Do dużego garnka wrzucić truskawki, zalać wodą. Gotować ok. 20 min. Po tym czasie odcedzić na sicie, wystudzić. Ponownie postawić na kuchence, zagotować, dodać cukier. Gotować, aż syrop zgęstnieje. Butelki umyć, wyparzyć. Gorący syrop zlać do butelek, zakręcić, odstawić do góry dnem.

Smacznego.
źródło: własne


wpis dodaję do akcji:

3 komentarze:

Mrożony rabarbar

Rabarbar jeszcze jest w sklepach, jeszcze go widziałam, można zamrozić i na zimę będzie jak znalazł na kompot. Ważne jest, żeby włożyć go na parę sekund do wrzącej wody a potem do zimnej - tzw. blanszujemy.


Składniki:
- rabarbar
- gorąca i zimna woda
- woreczki na mrożonki



Przepis. 
Rabarbar umyć, obrać, pokroić na kawałki ok. 1,5 - 2 cm. Wodę w garnku zagotować. Pokrojone kawałki rabarbaru wrzucić na parę sekund do wrzącej wody. Następnie opłukać pod zimną, bieżącą wodą. Wysuszyć, włożyć do woreczków. Zamrozić.

Smacznego.
źródło: własne



4 komentarze:

Zapiekanki z kurczakiem i zieloną papryką

Takie oto zapiekanki powstały któregoś popołudnia, była to taka obiado - kolacja. Szybkie, łatwe a jakie pyszne. Troszkę inne niż tradycyjne zapiekanki z pieczarkami, szynką i serem, ale równie smaczne. Polecam.


Składniki:
- 1 bagietka
- 1 pierś z kurczaka
- pół zielonej papryki
- mała kostka sera żółtego
- przyprawa kebab - gyros


Przepis:
Bagietki przekroić, środek wydrążyć. Pierś z kurczaka pokroić w bardzo małą kosteczkę, przyprawić przyprawą kebab - gyros i smażyć na odrobinie oliwy. Paprykę pokroić z kosteczkę, ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Do wydrążonych bagietek nakładać pierś z kurczaka, posypać zieloną papryką i serem żółtym. Zapiekać około 10-15 min, aż się rozpuści a bagietka będzie chrupka. Polać sosem lub ketchupem, podawać na ciepło.

Smacznego.
źródło: własne

8 komentarze:

Truskawki do ciasta na zimę

Takie truskawki idealnie sprawdzają się na zimę do ciasta, a syrop wystarczy trochę rozcieńczyć z wodą i kompot do obiadu gwarantowany. Robię w podobny sposób śliwki i agrest, ale to już będzie w następnych postach, gdy przyjdzie czas na te właśnie owoce.


Składniki:
- 1 kg truskawek
- cukier
- woda



Przepis:
Truskawki oczyścić i dokładnie umyć. Nakładać do czystych i wyparzonych słoików (użyłam słoików średnie wielkości), tak, żeby truskawki wypełniały cały słoik. Wsypać 4-5 łyżek cukru. Wlać ok 4 łyżki wody. Zakręcić i pasteryzować ok 10 min. od zagotowania. Wystudzić, wynieść w chłodne, ciemne miejsce (najlepiej do piwnicy).

Smacznego.
źródło: własne



Akcja:

0 komentarze: